Optical Switches, Reflective, with Phototransistor Output OPTO SWITCH REFLECTIVE
HOA2498-002: Optical Switches, Reflective, with Phototransistor Output OPTO SWITCH REFLECTIVE
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
US $8.02 - 10.3 / Piece
Optical Switches, Transmissive, with Photo IC Output XsmissiveOptoschmitt Transistor Output
US $2.45 - 2.99 / Piece
Optical Switches, Transmissive, with Photo IC Output Infrared Sensors
US $6.23 - 7.26 / Piece
Optical Switches, Reflective, with Phototransistor Output Reflective Sensor Darlington Output
| Technical/Catalog Information | HOA2498-002 |
| Vendor | Honeywell Sensing and Control |
| Category | Sensors, Transducers |
| Sensing Distance | 0.250" (6.35mm) |
| Sensing Method | Reflective |
| Output Type | Phototransistor |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 30V |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 30mA |
| Current - DC Forward (If) | 50mA |
| Response Time | 15s , 15s <!--15us--> |
| Operating Temperature | -55°C ~ 100°C |
| Features | Focused for Max Response |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | PCB Mount |
| Packaging | Bulk |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | HOA2498 002 HOA2498002 480 2971 ND 4802971ND 480-2971 |