HPC1/2C103K
Ceramic Composition Resistors 0.5W 10K ohm 10%
product image
HPC1/2C103K Picture
SeekIC No. : 001279240 Detail
HPC1/2C103K: Ceramic Composition Resistors 0.5W 10K ohm 10%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HPC1/2C103K
Mfg:
KOA Speer
Quick Details
Resistance : 10 KOhms Tolerance : 10 %
Power Rating : 500 mWatts (1/2 Watt) Voltage Rating : 200 Volts
Series : HPC/PCF Temperature Coefficient : - 1200 PPM / C
Termination Style : Axial Dimensions : 3.5 mm Dia. x 11 mm L
Operating Temperature Range : - 40 C to + 200 C Packaging : Reel
Description
Tolerance : 10 %
Resistance : 10 KOhms
Termination Style : Axial
Packaging : Reel
Temperature Coefficient : - 1200 PPM / C
Operating Temperature Range : - 40 C to + 200 C
Power Rating : 500 mWatts (1/2 Watt)
Series : HPC/PCF
Voltage Rating : 200 Volts
Dimensions : 3.5 mm Dia. x 11 mm L