HPC2C102K
Ceramic Composition Resistors HI-VOLT SURGE CURRENT
product image
HPC2C102K Picture
SeekIC No. : 001278981 Detail
HPC2C102K: Ceramic Composition Resistors HI-VOLT SURGE CURRENT
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HPC2C102K
Mfg:
KOA Speer
  • Qty
  • 0~1
Quick Details
Resistance : 1 KOhms Tolerance : 10 %
Power Rating : 2 Watts Voltage Rating : 400 Volts
Series : HPC Temperature Coefficient : - 1200 PPM / K
Termination Style : Axial Dimensions : 5 mm Dia. x 21 mm L
Operating Temperature Range : - 40 C to + 200 C Packaging : Reel
Description
Tolerance : 10 %
Power Rating : 2 Watts
Resistance : 1 KOhms
Termination Style : Axial
Voltage Rating : 400 Volts
Packaging : Reel
Operating Temperature Range : - 40 C to + 200 C
Series : HPC
Dimensions : 5 mm Dia. x 21 mm L