HPK600K500R
RESISTOR HEAT SINK 500 OHM 600W
product image
HPK600K500R Picture
SeekIC No. : 003835310 Detail
HPK600K500R: RESISTOR HEAT SINK 500 OHM 600W
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HPK600K500R
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: HPK600 Processor Series : ColdFire
Manufacturer: Vishay Huntington Electric Inc. Resistance (Ohms): 500
Power (Watts): 600W Composition: Wirewound
Features: - Temperature Coefficient: ±150ppm/°C
Tolerance: ±10% Coating, Housing Type: Epoxy Coated
Mounting Feature: Flanges Size / Dimension: 2.560" L x 2.362" W (65.00mm x 60.00mm)
Height: 0.906" (23.00mm) Lead Style: M4 Threaded
Resistance (Ohms): 500
Tolerance: ±10%
Series: HPK600
Power (Watts): 600W
Temperature Coefficient: ±150ppm/°C
Size / Dimension: 2.560" L x 2.362" W (65.00mm x 60.00mm)
Height: 0.906" (23.00mm)
Package / Case: Box
Parameters:
Technical/Catalog InformationHPK600K500R
VendorHuntington Electric Inc.
CategoryResistors
Resistance In Ohms500
Power (Watts)600W
Tolerance±10%
CompositionWirewound