HPK600K50R
RESISTOR HEAT SINK 50 OHM 600W
product image
HPK600K50R Picture
SeekIC No. : 003835311 Detail
HPK600K50R: RESISTOR HEAT SINK 50 OHM 600W
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HPK600K50R
Quick Details
Series: HPK600 Processor Series : ColdFire
Manufacturer: Vishay Huntington Electric Inc. Resistance (Ohms): 50
Power (Watts): 600W Composition: Wirewound
Features: - Temperature Coefficient: ±150ppm/°C
Tolerance: ±10% Coating, Housing Type: Epoxy Coated
Mounting Feature: Flanges Size / Dimension: 2.560" L x 2.362" W (65.00mm x 60.00mm)
Height: 0.906" (23.00mm) Lead Style: M4 Threaded
Packaging: Bulk
Resistance (Ohms): 50
Manufacturer: Vishay Huntington Electric Inc.
Tolerance: ±10%
Series: HPK600
Power (Watts): 600W
Temperature Coefficient: ±150ppm/°C
Size / Dimension: 2.560" L x 2.362" W (65.00mm x 60.00mm)
Height: 0.906" (23.00mm)
Package / Case: Box
Parameters:
Technical/Catalog InformationHPK600K50R
VendorHuntington Electric Inc.
CategoryResistors
Resistance In Ohms50.0
Power (Watts)600W
Tolerance±10%
CompositionWirewound