HR01114J
RESISTOR 110K OHM 1/16W 5% AXIAL
product image
HR01114J Picture
SeekIC No. : 004075962 Detail
HR01114J: RESISTOR 110K OHM 1/16W 5% AXIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HR01114J
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: HR, Kyocera Manufacturer: AVX Corporation
Resistance (Ohms): 110k Power (Watts): 0.063W, 1/16W
Composition: Thick Film Features: -
Temperature Coefficient: ±250ppm/°C Tolerance: ±5%
Package / Case: Axial Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Size / Dimension: 0.075" L x 0.036" W (1.91mm x 0.91mm) Height: 0.036" (0.92mm)
Number of Terminations: 2
Description
Features: -
Tolerance: ±5%
Package / Case: Axial
Number of Terminations: 2
Resistance (Ohms): 110k
Packaging: Bulk
Composition: Thick Film
Temperature Coefficient: ±250ppm/°C
Series: HR, Kyocera
Manufacturer: AVX Corporation
Power (Watts): 0.063W, 1/16W
Size / Dimension: 0.075" L x 0.036" W (1.91mm x 0.91mm)
Height: 0.036" (0.92mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationHR01114J
VendorAVX Corporation
CategoryResistors
Resistance In Ohms110K
Power (Watts)0.063W, 1/16W
Tolerance±5%
CompositionThick Film