HR01193G-LF
Metal Film Resistors - Through Hole IDC - MINI RESISTOR
product image
HR01193G-LF Picture
SeekIC No. : 001610433 Detail
HR01193G-LF: Metal Film Resistors - Through Hole IDC - MINI RESISTOR
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HR01193G-LF
  • Qty
  • 0~1
  • 1~50
Quick Details
Resistance : 19 KOhms Tolerance : 2 %
Power Rating : 62.5 mWatts Voltage Rating : 50 Volts
Termination Style : Axial Operating Temperature Range : - 55 C to + 70 C
Dimensions : 0.91 mm W x 1.91 mm L x 0.91 mm H Packaging : Bulk
Description
Temperature Coefficient :
Termination Style : Axial
Packaging : Bulk
Tolerance : 2 %
Resistance : 19 KOhms
Voltage Rating : 50 Volts
Dimensions : 0.91 mm W x 1.91 mm L x 0.91 mm H
Parameters:
Technical/Catalog InformationHR01193G-LF
VendorAVX Corporation
CategoryResistors
Resistance In Ohms19.0K
Power (Watts)0.063W, 1/16W
Tolerance±2%
CompositionThick Film
Temperature Coefficient±250ppm/°C