HR01275K
Metal Film Resistors - Through Hole IDC - MINI RESISTOR
product image
HR01275K Picture
SeekIC No. : 001609590 Detail
HR01275K: Metal Film Resistors - Through Hole IDC - MINI RESISTOR
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HR01275K
Mfg:
AVX
  • Qty
  • 0~1
  • 1~50
Quick Details
Resistance : 2.7 MOhms Tolerance : 10 %
Power Rating : 62.5 mWatts Voltage Rating : 50 Volts
Temperature Coefficient : - 500 PPM / C, + 300 PPM / C Termination Style : Axial
Operating Temperature Range : - 55 C to + 70 C Dimensions : 0.91 mm W x 1.91 mm L x 0.91 mm H
Packaging : Bulk
Description
Termination Style : Axial
Packaging : Bulk
Tolerance : 10 %
Resistance : 2.7 MOhms
Operating Temperature Range : - 55 C to + 70 C
Power Rating : 62.5 mWatts
Voltage Rating : 50 Volts
Dimensions : 0.91 mm W x 1.91 mm L x 0.91 mm H
Temperature Coefficient : - 500 PPM / C, + 300 PPM / C
Parameters:
Technical/Catalog InformationHR01275K
VendorAVX Corporation
CategoryResistors
Resistance In Ohms2.70M
Power (Watts)0.063W, 1/16W
Tolerance±10%
CompositionThick Film
Temperature Coefficient±250ppm/°C