HR01910J
Metal Film Resistors - Through Hole Mini-Resistor 91ohms
product image
HR01910J Picture
SeekIC No. : 001614867 Detail
HR01910J: Metal Film Resistors - Through Hole Mini-Resistor 91ohms
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HR01910J
Mfg:
AVX
  • Qty
  • 0~38
Quick Details
Resistance : 91 Ohms Tolerance : 5 %
Power Rating : 62.5 mWatts Voltage Rating : 50 Volts
Temperature Coefficient : 250 PPM / C Termination Style : Axial
Operating Temperature Range : - 55 C to + 70 C Dimensions : 0.91 mm W x 1.91 mm L x 0.91 mm H
Packaging : Bulk
Description
Termination Style : Axial
Packaging : Bulk
Tolerance : 5 %
Resistance : 91 Ohms
Operating Temperature Range : - 55 C to + 70 C
Temperature Coefficient : 250 PPM / C
Power Rating : 62.5 mWatts
Voltage Rating : 50 Volts
Dimensions : 0.91 mm W x 1.91 mm L x 0.91 mm H
Parameters:
Technical/Catalog InformationHR01910J
VendorAVX Corporation
CategoryResistors
Resistance In Ohms91.0
Power (Watts)0.063W, 1/16W
Tolerance±5%
Lead StyleThrough Hole
CaseAxial
CompositionThick Film