HSD16M72D18A
Features: · Part Identification HSD16M72D18A-F/10L : 100MHz (CL=3) HSD16M72D18A-F/10 : 100MHz (CL=2) HSD16M72D18A-F/12 : 125MHz (CL=3) HSD16M72D18A-F/13 : 133MHz (CL=3) HSD16M72D18A-F/13H : 133MHz (CL=2) F means Auto & Self refresh with Low-Power (3.3V) · Burst mode operation · Auto & self...
product image
HSD16M72D18A Picture
SeekIC No. : 004366000 Detail
HSD16M72D18A: Features: · Part Identification HSD16M72D18A-F/10L : 100MHz (CL=3) HSD16M72D18A-F/10 : 100MHz (CL=2) HSD16M72D18A-F/12 : 125MHz (CL=3) HSD16M72D18A-F/13 : 133MHz (CL=3) HSD16M72D18A-F/13H : 133MHz (...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HSD16M72D18A
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
· Part Identification
HSD16M72D18A-F/10L : 100MHz (CL=3)
HSD16M72D18A-F/10 : 100MHz (CL=2)
HSD16M72D18A-F/12 : 125MHz (CL=3)
HSD16M72D18A-F/13 : 133MHz (CL=3)
HSD16M72D18A-F/13H : 133MHz (CL=2)
F means Auto & Self refresh with Low-Power (3.3V)
· Burst mode operation
· Auto & self refresh capability (4096 Cycles/64ms)
· LVTTL compatible inputs and outputs
· Single 3.3V ±0.3V power supply
· MRS cycle with address key programs
- Latency (Access from column address)
- Burst length (1, 2, 4, 8 & Full page)
- Data scramble (Sequential & Interleave)
· All inputs are sampled at the positive going edge of the system clock
· The used device is 8M x 8bit , 4Banks SDRAM
Specifications
PARAMETER
SYMBOL
RATING
Voltage on Any Pin Relative to Vss
VIN ,OUT
-1V to 4.6V
Voltage on Vcc Supply Relative to Vss
Vcc
-1V to 4.6V
Power Dissipation
PD
18W
Storage Temperature
TSTG
-55 to 150
Short Circuit Output Current
IOS
50mA
Notes:
Description
The HSD16M72D18A is a 16M x 72 bit Synchronous Dynamic RAM high-density memory module. The module consists of eighteen CMOS 8M x 8 bit with 4banks Synchronous DRAMs in TSOP-II 400mil packages and 2K EEPROM in 8-pinTSSOP package on a 168-pin glass-epoxy. Two 0.33uF-decoupling capacitors are mounted on the printed circuit board in parallel for each SDRAM. The HSD16M72D18A is a DIMM (Dual in line Memory Module) and is intended for mounting into 168-pin edge connector sockets. Synchronous design allows precise cycle control with the use of system clock. I/O transactions are possible on every clock cycle. Range of operating frequencies, programmable latencies allows the same device  to  be  useful  for  a  variety  of  high  bandwidth,  high  performance  memory  system  applications  All  module components may be powered from a single 3.3V DC power supply and all inputs and outputs are LVTTL-compatible.