HTS6-16-48
HEX STANDOFF # 6-32THREAD 1"
product image
HTS6-16-48 Picture
SeekIC No. : 003449915 Detail
HTS6-16-48: HEX STANDOFF # 6-32THREAD 1"
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HTS6-16-48
Quick Details
Series: HTS Manufacturer: Richco Plastic Co
Type: Hex Threaded, Female/Female Size: 0.250" (6.35mm) 1/4" Hex
Thread/Screw/Hole Size: 6-32 Thread Length - Overall: 1.000" (25.40mm) 1"
Supply Current : 1.6 mA Material: Nylon
Color: Natural Plating: -
Description
Plating: -
Material: Nylon
Color: Natural
Type: Hex Threaded, Female/Female
Manufacturer: Richco Plastic Co
Length - Overall: 1.000" (25.40mm) 1"
Between Board Height: 1.000" (25.40mm) 1"
Size: 0.250" (6.35mm) 1/4" Hex
Thread/Screw/Hole Size: 6-32 Thread
Series: HTS
Parameters:
Technical/Catalog InformationHTS6-16-48
VendorRichco Plastic Co
CategoryHardware, Fasteners, Accessories
Between Board Height 1.000" (25.4mm) 1"
ColorNatural
Length - Overall1.000" (25.4mm)
MaterialNylon
Plating-
Size0.250" (6.4mm) 1/4" Hex