HTZ120A44K
Diodes (General Purpose, Power, Switching) 2 Amps 44000V
product image
HTZ120A44K Picture
SeekIC No. : 00137459 Detail
HTZ120A44K: Diodes (General Purpose, Power, Switching) 2 Amps 44000V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HTZ120A44K
Quick Details
Product : Switching Diodes Peak Reverse Voltage : 44000 V
Forward Continuous Current : 2 A Max Surge Current : 200 A
Configuration : Dual Series Forward Voltage Drop : 36.8 V
Configuration : Dual Series
Max Surge Current : 200 A
Forward Continuous Current : 2 A
Package / Case : HTZ
Forward Voltage Drop : 36.8 V
Peak Reverse Voltage : 44000 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationHTZ120A44K
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)44000V (44kV)
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)2A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If36.8V @ 12A
Current - Reverse Leakage @ Vr500A @ 44800V
Reverse Recovery Time (trr)-
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)