HTZ130B24K
Diodes (General Purpose, Power, Switching) 1 Amps 24000V
product image
HTZ130B24K Picture
SeekIC No. : 00137433 Detail
HTZ130B24K: Diodes (General Purpose, Power, Switching) 1 Amps 24000V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HTZ130B24K
Mfg:
Ixys
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product : Switching Diodes Peak Reverse Voltage : 24000 V
Forward Continuous Current : 1 A Max Surge Current : 100 A
Configuration : Dual Series Forward Voltage Drop : 24 V
Maximum Reverse Leakage Current : 500 uA Operating Temperature Range : + 180 C
Package / Case : HTZ Packaging : Box
Description
Recovery Time :
Maximum Power Dissipation :
Product : Switching Diodes
Configuration : Dual Series
Forward Continuous Current : 1 A
Max Surge Current : 100 A
Packaging : Box
Peak Reverse Voltage : 24000 V
Maximum Reverse Leakage Current : 500 uA
Operating Temperature Range : + 180 C
Package / Case : HTZ
Forward Voltage Drop : 24 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationHTZ130B24K
VendorIXYS
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Diode Type Standard
Diode Configuration1 Pair Series Connection
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)24000V (24kV)
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If24V @ 2A
Current - Reverse Leakage @ Vr500A @ 24000V
Reverse Recovery Time (trr)-
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)