HTZ130B33K
Diodes (General Purpose, Power, Switching) 1 Amps 33000V
product image
HTZ130B33K Picture
SeekIC No. : 00137448 Detail
HTZ130B33K: Diodes (General Purpose, Power, Switching) 1 Amps 33000V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HTZ130B33K
Quick Details
Product : Switching Diodes Peak Reverse Voltage : 33000 V
Forward Continuous Current : 1 A Max Surge Current : 100 A
Configuration : Dual Series Forward Voltage Drop : 24 V
Configuration : Dual Series
Forward Continuous Current : 1 A
Max Surge Current : 100 A
Package / Case : HTZ
Forward Voltage Drop : 24 V
Peak Reverse Voltage : 33000 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationHTZ130B33K
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)33000V (33kV)
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If24V @ 2A
Current - Reverse Leakage @ Vr500A @ 33000V
Reverse Recovery Time (trr)-
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)