HTZ170C2.8K
Diodes (General Purpose, Power, Switching) 11 Amps 2800V
product image
HTZ170C2.8K Picture
SeekIC No. : 00137455 Detail
HTZ170C2.8K: Diodes (General Purpose, Power, Switching) 11 Amps 2800V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HTZ170C2.8K
Quick Details
Product : Switching Diodes Peak Reverse Voltage : 3000 V
Forward Continuous Current : 10 A Max Surge Current : 1000 A
Configuration : Dual Series Forward Voltage Drop : 1.9 V
Configuration : Dual Series
Forward Voltage Drop : 1.9 V
Forward Continuous Current : 10 A
Packaging : Box
Peak Reverse Voltage : 3000 V
Package / Case : HTZ
Max Surge Current : 1000 A
Parameters:
Technical/Catalog InformationHTZ170C2.8K
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)2800V (2.8kV)
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.9V @ 40A
Current - Reverse Leakage @ Vr500A @ 2800V
Reverse Recovery Time (trr)-
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)