HTZ180D30K
Diodes (General Purpose, Power, Switching) 2 Amps 30000V
product image
HTZ180D30K Picture
SeekIC No. : 00137457 Detail
HTZ180D30K: Diodes (General Purpose, Power, Switching) 2 Amps 30000V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HTZ180D30K
Quick Details
Product : Switching Diodes Peak Reverse Voltage : 30000 V
Forward Continuous Current : 1.3 A Max Surge Current : 100 A
Configuration : Dual Series Forward Voltage Drop : 22 V
Configuration : Dual Series
Max Surge Current : 100 A
Package / Case : HTZ
Forward Continuous Current : 1.3 A
Forward Voltage Drop : 22 V
Peak Reverse Voltage : 30000 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationHTZ180D30K
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)30000V (30kV)
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)1.3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If22V @ 2A
Current - Reverse Leakage @ Vr500A @ 30000V
Reverse Recovery Time (trr)-
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)