HTZ240F14K
Diodes (General Purpose, Power, Switching) 2 Amps 14000V
product image
HTZ240F14K Picture
SeekIC No. : 00137446 Detail
HTZ240F14K: Diodes (General Purpose, Power, Switching) 2 Amps 14000V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HTZ240F14K
Quick Details
Product : Switching Diodes Peak Reverse Voltage : 14000 V
Forward Continuous Current : 1.7 A Max Surge Current : 100 A
Configuration : Dual Series Forward Voltage Drop : 10 V
Configuration : Dual Series
Max Surge Current : 100 A
Package / Case : HTZ
Peak Reverse Voltage : 14000 V
Forward Continuous Current : 1.7 A
Forward Voltage Drop : 10 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationHTZ240F14K
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)14000V (14kV)
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)1.7A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If10V @ 2A
Current - Reverse Leakage @ Vr500A @ 14000V
Reverse Recovery Time (trr)-
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)