HYB18H512321BF
Features: • 2.0 V VDDQ IO voltage HYB18H512321BF08/10• 2.0 V VDD core voltage HYB18H512321BF08/10• 1.8 V VDDQ IO voltage HYB18H512321BF11/12/14• 1.8 V VDD core voltage HYB18H512321BF11/12/14• Organization: 2048K * 32 * 8 banks• 4096 rows and 512 columns (128 bur...
product image
HYB18H512321BF Picture
SeekIC No. : 004368537 Detail
HYB18H512321BF: Features: • 2.0 V VDDQ IO voltage HYB18H512321BF08/10• 2.0 V VDD core voltage HYB18H512321BF08/10• 1.8 V VDDQ IO voltage HYB18H512321BF11/12/14• 1.8 V VDD core voltage HYB18H...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HYB18H512321BF
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
• 2.0 V VDDQ IO voltage HYB18H512321BF08/10
• 2.0 V VDD core voltage HYB18H512321BF08/10
• 1.8 V VDDQ IO voltage HYB18H512321BF11/12/14
• 1.8 V VDD core voltage HYB18H512321BF11/12/14
• Organization: 2048K * 32 * 8 banks
• 4096 rows and 512 columns (128 burst start locations) per bank
• Differential clock inputs (CLK and CLK)
• CAS latencies of 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17
• Write latencies of 3, 4, 5, 6, 7
• Burst sequence with length of 4, 8.
• 4n pre fetch
• Short RAS to CAS timing for Writes
• tRAS Lockout support
• tWR programmable for Writes with Auto-Precharge
• Data mask for write commands
• Single ended READ strobe (RDQS) per byte. RDQS edgealigned with READ data
• Single ended WRITE strobe (WDQS) per byte. WDQS center-aligned with WRITE data
• DLL aligns RDQS and DQ transitions with Clock
• Programmable IO interface including on chip termination (ODT)
• Autoprecharge option with concurrent auto precharge support
• 8k Refresh (32ms)
• Autorefresh and Self Refresh
• PGTFBGA136 package (10mm * 14mm)
• Calibrated output drive. Active termination support
• RoHS Compliant Product1)
Specifications
Parameter Symbol Rating Unit
Min. Max.
Power Supply Voltage VDD -0.5 2.5 V
Power Supply Voltage for Output Buffer VDDQ -0.5 2.5 V
Input Voltage VIN -0.5 2.5 V
Output Voltage VOUT -0.5 2.5 V
Storage Temperature TSTG -55 +150 °C
Junction Temperature TJ - +125 °C
Short Circuit Output Current IOUT - 50 mA
Description
applications like PC graphics systems. The chip's 8 bank architecture is optimized for high speed.
The output driver impedance can be set using the Extended Mode Register. HYB18H512321BF can either be set to ZQ / 6 (auto calibration) or to 35, 40 or 45 Ohms.