HYB18M512160BF-6
product image
HYB18M512160BF-6 Picture
SeekIC No. : 004368546 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HYB18M512160BF-6
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
• 4 banks * 8 Mbit * 16 organization
• Double-data-rate architecture : two data transfers per clock cycle
• DQS is edge-aligned with data for READs and center-aligned with data for WRITEs
• Differential clock input (CK / CK)
• Commands entered on positive CK edge; data and mask data are referenced to both edges of DQS
• Four internal banks for concurrent operation
• Programmable CAS latency: 2 and 3
• Programmable burst length: 2, 4, 8 and 16
• Programmable drive strength (full, half, quarter)
• Auto refresh and self refresh modes
• 8192 refresh cycles / 64ms
• Auto precharge
• Commercial (0to +70) and Extended (-25 to +85) operating temperature range
• 60-ball Very Thin FBGA package (10.5 * 10.5 * 1.0 mm)
• RoHS Compliant Product1)
Specifications
Parameter Symbol Values Unit
min. max.
Power Supply Voltage VDD -0.3 2.7 V
Power Supply Voltage for Output Buffer VDDQ -0.3 2.7 V
Input Voltage VIN -0.3 VDDQ + 0.3 V
Output Voltage VOUT -0.3 VDDQ + 0.3 V
Operation Case Temperature Commercial TC 0 +70
  Extended TC -25 +85
Storage Temperature TSTG -55 +150
Power Dissipation PD 0.7 W
Short Circuit Output Current IOUT 50 mA
Description
The HYB18M512160BF-6 is especially designed for mobile applications. It operates from a 1.8V power supply. Power consumption in self refresh mode is drastically reduced by an On-Chip Temperature Sensor (OCTS); it can further be reduced by using the programmable Partial Array Self Refresh (PASR).