HYB18T1G400BCL
Features: • 1.8 V ± 0.1 V Power Supply 1.8 V ± 0.1 V (SSTL_18) compatible I/O• DRAM organizations with 4, 8 and 16 data in/outputs• Double Data Rate architecture: two data transfers per clock cycle four internal banks for concurrent operation• Programmable CAS Latency: 3, 4...
product image
HYB18T1G400BCL Picture
SeekIC No. : 004368579 Detail
HYB18T1G400BCL: Features: • 1.8 V ± 0.1 V Power Supply 1.8 V ± 0.1 V (SSTL_18) compatible I/O• DRAM organizations with 4, 8 and 16 data in/outputs• Double Data Rate architecture: two data transfer...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HYB18T1G400BCL
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
• 1.8 V ± 0.1 V Power Supply
   1.8 V ± 0.1 V (SSTL_18) compatible I/O
• DRAM organizations with 4, 8 and 16 data in/outputs
• Programmable CAS Latency: 3, 4, 5 and 6
• Programmable Burst Length: 4 and 8
• Differential clock inputs (CK and CK)
• DLL aligns DQ and DQS transitions with clock
• DQS can be disabled for single-ended data strobe operation
• Data masks (DM) for write data
• Posted CAS by programmable additive latency for better command and data bus efficiency
• Off-Chip-Driver impedance adjustment (OCD) and On- Die-Termination (ODT) for better signal quality
• Auto-Precharge operation for read and write bursts
• Auto-Refresh, Self-Refresh and power saving Power- Down modes
• Average Refresh Period 7.8 s at a TCASE lower than 85 °C, 3.9 s between 85 °C and 95 °C
• Programmable self refresh rate via EMRS2 setting
• Programmable partial array refresh via EMRS2 settings
• DCC enabling via EMRS2 setting
• Full and reduced Strength Data-Output Drivers
• 1K page size for *4 & *8, 2K page size for *16
• Package: P(G)-TFBGA-68 , P(G)-TFBGA-84 and PG-TFBGA-92
• RoHS Compliant Products1)
• All Speed grades faster than DDR2400 comply with DDR2400 timing specifications when run at a clock rate of 200 MHz.
Specifications
Symbol Parameter
Rating
Unit Note
Min. Max.
VDD Voltage on VDD pin relative to VSS
-1.0
+2.3 V 1)
VDDQ Voltage on VDDQ pin relative to VSS
-0.5
+2.3 V 1)2)
VDDL Voltage on VDDL pin relative to VSS -0.5 +2.3 V 1)2)
VIN,VOUT Voltage on any pin relative to VSS -0.5 +2.3 V 1)
TSTG Storage Temperature -55 +100 1)2)
1) When VDD and VDDQ and VDDL are less than 500 mV; VREF may be equal to or less than 300 mV.
2) Storage Temperature is the case surface temperature on the center/top side of the DRAM.
Description
The device HYB18T1G400BCL is designed to comply with all DDR2 SDRAM key features:
1. Posted CAS with additive latency,
2. Write latency = read latency - 1,
3. Normal and weak strength data-output driver,
4. Off-Chip Driver (OCD) impedance adjustment
5. On-Die Termination (ODT) function.
The DDR2 device HYB18T1G400BCL operates with a 1.8 V ± 0.1 V power supply. An Auto-Refresh and Self-Refresh mode is provided along with various power-saving power-down modes.