HYB5116160BSJ-70
Features: • 1 048 576 words by 16-bit organization• 0 to 70 °C operating temperature• Performance• Single + 5 V (± 10 %) supply• Low power dissipationmax. 550 active mW (-50 version)max. 495 active mW (-60 version)max. 440 active mW (-70 version)11 mW standby (TTL)5.5...
product image
HYB5116160BSJ-70 Picture
SeekIC No. : 004369036 Detail
HYB5116160BSJ-70: Features: • 1 048 576 words by 16-bit organization• 0 to 70 °C operating temperature• Performance• Single + 5 V (± 10 %) supply• Low power dissipationmax. 550 active mW...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HYB5116160BSJ-70
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
• 1 048 576 words by 16-bit organization
• 0 to 70 °C operating temperature
• Performance
• Single + 5 V (± 10 %) supply
• Low power dissipation
max. 550 active mW (-50 version)
max. 495 active mW (-60 version)
max. 440 active mW (-70 version)
11 mW standby (TTL)
5.5. mW standby (MOS)
• Output unlatched at cycle end allows two-dimensional chip selection
• Fast page mode capability
• 2 CAS / 1 WE
• All inputs, outputs and clocks fully TTL-compatible
• 4096 refresh cycles/64 ms
• Plastic Package: P-SOJ-42-1 400 mil
Pinout
  Connection Diagram
Specifications
Power supply voltage...................................................................................................-1.0V to 7.0 V
Power dissipation.................................................................................................................... 1.0 W
Data out current (short circuit) ................................................................................................ 50 mA
Note:
Description
The HYB5116160BSJ-70 is a 16 MBit dynamic RAM organized as 1 048 576 words by 16 bits. The HYB 5116160BSJ utilizes a submicron CMOS silicon gate process technology, as well as advanced circuit techniques to provide wide operating margins, both internally and for the system user. Multiplexed address inputs permit the HYB 5116160BSJ to be packaged in a standard SOJ 42400 mil plastic package. These packages of the HYB5116160BSJ-70 provide high system bit densities and are compatible with commonly used automatic testing and insertion equipment. System-oriented features include single + 5 V (± 10 %) power supply, direct interfacing with high-performance logic device families such as Schottky TTL.