ICL155R007-01
Thermistors - NTC 5 OHM 7A Curent Limite Inrush
product image
ICL155R007-01 Picture
SeekIC No. : 00692155 Detail
ICL155R007-01: Thermistors - NTC 5 OHM 7A Curent Limite Inrush
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ICL155R007-01
Mfg:
Honeywell
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Resistance : 5 Ohms Tolerance : 20 %
Termination Style : Radial Operating Temperature Range : - 40 C to + 185 C
Current Rating : 7 Amps Dimensions : 9.5 mm Dia. x 5 mm W
Description
Package / Case :
Packaging :
Tolerance : 20 %
Termination Style : Radial
Resistance : 5 Ohms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 185 C
Dimensions : 9.5 mm Dia. x 5 mm W
Current Rating : 7 Amps
Parameters:
Technical/Catalog InformationICL155R007-01
VendorHoneywell Sensing and Control
CategoryCircuit Protection
R @ 25°C5.0 Ohm
Current - Steady State Max7A
R @ Current0.07 Ohm
Tolerance±20%
Lead Spacing0.31" (7.87mm)
Diameter0.59" (15mm)