ICS844021BG-01LFT
IC CLOCK GEN ETHERNET 8-TSSOP
product image
ICS844021BG-01LFT Picture
SeekIC No. : 003478827 Detail
ICS844021BG-01LFT: IC CLOCK GEN ETHERNET 8-TSSOP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ICS844021BG-01LFT
Quick Details
Series: HiPerClockS™, FemtoClock™ Manufacturer: IDT, Integrated Device Technology Inc
Type: Clock Generator PLL: Yes
Input: Crystal Output: LVDS
Number of Circuits: 1 Supply Current : 2.8 mA at 5 V
Ratio - Input:Output: 1:1 Differential - Input:Output: No/Yes
Frequency - Max: 170MHz Divider/Multiplier: Yes/Yes
Voltage - Supply: 2.375 V ~ 3.465 V Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Mounting Type: Surface Mount Package / Case: 8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package: 8-TSSOP
Description
PLL: Yes
Number of Circuits: 1
Ratio - Input:Output: 1:1
Mounting Type: Surface Mount
Packaging: Tape & Reel (TR)Alternate Packaging
Divider/Multiplier: Yes/Yes
Package / Case: 8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Type: Clock Generator
Input: Crystal
Differential - Input:Output: No/Yes
Voltage - Supply: 2.375 V ~ 3.465 V
Manufacturer: IDT, Integrated Device Technology Inc
Frequency - Max: 170MHz
Parameters:
Technical/Catalog InformationICS844021BG-01LFT
VendorIDT, Integrated Device Technology Inc
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
TypeClock Generator
Number of Outputs1
InputCrystal
OutputLVDS
Frequency-Max170MHz
Package / Case8-TSSOP
PackagingTape & Reel (TR)