ICS844021BGI-01LFT
IC CLOCK GEN ETHERNET 8-TSSOP
product image
ICS844021BGI-01LFT Picture
SeekIC No. : 003478829 Detail
ICS844021BGI-01LFT: IC CLOCK GEN ETHERNET 8-TSSOP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ICS844021BGI-01LFT
Quick Details
Series: HiPerClockS™, FemtoClock™ Manufacturer: IDT, Integrated Device Technology Inc
Type: Clock Generator PLL: Yes
Input: Crystal Output: LVDS
Number of Circuits: 1 Ratio - Input:Output: 1:1
Differential - Input:Output: No/Yes Frequency - Max: 170MHz
Divider/Multiplier: Yes/Yes Voltage - Supply: 2.375 V ~ 3.465 V
Package / Case : TQFN EP Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Mounting Type: Surface Mount Package / Case: 8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package: 8-TSSOP
Description
PLL: Yes
Number of Circuits: 1
Ratio - Input:Output: 1:1
Mounting Type: Surface Mount
Divider/Multiplier: Yes/Yes
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Package / Case: 8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Type: Clock Generator
Input: Crystal
Differential - Input:Output: No/Yes
Voltage - Supply: 2.375 V ~ 3.465 V
Manufacturer: IDT, Integrated Device Technology Inc
Packaging: Tape & Reel (TR)
Frequency - Max: 170MHz
Parameters:
Technical/Catalog InformationICS844021BGI-01LFT
VendorIDT, Integrated Device Technology Inc
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
TypeClock Generator
Number of Outputs1
InputCrystal
OutputLVDS
Frequency-Max170MHz
Package / Case8-TSSOP
PackagingTape & Reel (TR)