ICS844051CGILF
IC CLK GEN GIG ETH LVDS 8-TSSOP
product image
ICS844051CGILF Picture
SeekIC No. : 003478961 Detail
ICS844051CGILF: IC CLK GEN GIG ETH LVDS 8-TSSOP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ICS844051CGILF
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Series: HiPerClockS™, FemtoClock™ Manufacturer: IDT, Integrated Device Technology Inc
Type: Clock/Frequency Synthesizer, Clock Generator PLL: Yes
Input: Crystal Output: LVDS
Number of Circuits: 1 Ratio - Input:Output: 1:1
Differential - Input:Output: No/Yes Frequency - Max: 187.5MHz
Divider/Multiplier: Yes/No Voltage - Supply: 2.375 V ~ 3.465 V
Package / Case : HTSSOP-20 Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Mounting Type: Surface Mount Package / Case: 8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package: 8-TSSOP
Description
PLL: Yes
Number of Circuits: 1
Ratio - Input:Output: 1:1
Divider/Multiplier: Yes/No
Mounting Type: Surface Mount
Packaging: Tube
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Package / Case: 8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Input: Crystal
Differential - Input:Output: No/Yes
Voltage - Supply: 2.375 V ~ 3.465 V
Manufacturer: IDT, Integrated Device Technology Inc
Series: HiPerClockS™, FemtoClock™
Type: Clock/Frequency Synthesizer, Clock Generator
Output: LVDS
Frequency - Max: 187.5MHz
Parameters:
Technical/Catalog InformationICS844051CGILF
VendorIDT, Integrated Device Technology Inc
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
TypeClock Generator
Number of Outputs1
InputCrystal
OutputLVDS
Frequency-Max187.5MHz
Package / Case8-TSSOP
PackagingTube