ICS9154A-27CS16
IC FREQUENCY GENERATOR 16-SOIC
product image
ICS9154A-27CS16 Picture
SeekIC No. : 003473818 Detail
ICS9154A-27CS16: IC FREQUENCY GENERATOR 16-SOIC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ICS9154A-27CS16
  • Qty
  • 0~96
Quick Details
Package / Case : Clipwatt Series: -
Manufacturer: IDT, Integrated Device Technology Inc Type: Clock/Frequency Generator
PLL: Yes Main Purpose: Intel CPU Servers
Input: Crystal Output: Clock
Number of Circuits: 1 Ratio - Input:Output: 1:5
Differential - Input:Output: No/No Frequency - Max: 140MHz
Voltage - Supply: 2.97 V ~ 5.5 V Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Mounting Type: Surface Mount Package / Case: 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package: 16-SOIC
Description
Series: -
PLL: Yes
Output: Clock
Number of Circuits: 1
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Mounting Type: Surface Mount
Packaging: Tube
Input: Crystal
Main Purpose: Intel CPU Servers
Differential - Input:Output: No/No
Manufacturer: IDT, Integrated Device Technology Inc
Ratio - Input:Output: 1:5
Type: Clock/Frequency Generator
Frequency - Max: 140MHz
Voltage - Supply: 2.97 V ~ 5.5 V
Package / Case: 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Parameters:
Technical/Catalog InformationICS9154A-27CS16
VendorIDT, Integrated Device Technology Inc
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
TypeFrequency Generator
Voltage - Supply3 V ~ 5.5 V
Number of Outputs8
InputClock, Crystal
OutputClock
Frequency-Max140MHz
Package / Case16-SOIC
PackagingTube