ID82C55A
Peripheral Drivers & Components (PCIs) PERIPH PRG-I/O 5V 8MHZ 40CDIP IND
product image
ID82C55A Picture
SeekIC No. : 00391653 Detail
ID82C55A: Peripheral Drivers & Components (PCIs) PERIPH PRG-I/O 5V 8MHZ 40CDIP IND
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ID82C55A
Mfg:
Intersil
  • Qty
  • 0~84
Quick Details
Maximum Operating Temperature : + 85 C Package / Case : CDIP
Packaging : Tube
Description
Operating Supply Voltage :
Mounting Style :
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Packaging : Tube
Package / Case : CDIP
Parameters:
Technical/Catalog InformationID82C55A
VendorIntersil
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
InterfaceProgrammable
Number of I /O24
Frequency - Clock-
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Package / Case40-DIP
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Interrupt OutputNo
Current - Drive2.5mA