IDB23E60
DIODE 600V 41A TO263-3-2
product image
IDB23E60 Picture
SeekIC No. : 003427706 Detail
IDB23E60: DIODE 600V 41A TO263-3-2
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IDB23E60
Quick Details
Series: - Frequency : 24 GHz
Manufacturer: Infineon Technologies Diode Type: Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 600V Current - Average Rectified (Io): 41A (DC)
Current - Average Rectified (Io) (per Diode): - Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 2V @ 23A
Speed: Fast Recovery = 200mA (Io) Reverse Recovery Time (trr): 120ns
Current - Reverse Leakage @ Vr: 50µA @ 600V Capacitance @ Vr, F: -
Diode Configuration: - Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Supplier Device Package: PG-TO263-3-2
Description
Series: -
Diode Type: Standard
Current - Average Rectified (Io) (per Diode): -
Speed: Fast Recovery = 200mA (Io)
Diode Configuration: -
Packaging: Tape & Reel (TR)
Mounting Type: Surface Mount
Capacitance @ Vr, F: -
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 600V
Reverse Recovery Time (trr): 120ns
Package / Case: TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Current - Reverse Leakage @ Vr: 50µA @ 600V
Manufacturer: Infineon Technologies
Current - Average Rectified (Io): 41A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 2V @ 23A
Supplier Device Package: PG-TO263-3-2
Features:
• 600 V EmCon technology
• Fast recovery
• Soft switching
• Low reverse recovery charge
• Low forward voltage
• 175°C operating temperature
• Easy paralleling
Specifications
Parameter Symbol Value Unit
Repetitive peak reverse voltage VRRM 600 V
Continous forward current
TC=25°C
TC=90°C
IF 41
28
A
Surge non repetitive forward current
TC=25°C, tp=10 ms, sine halfwave
IFSM 89
Maximum repetitive forward current
TC=25°C, tp limited by Tjmax, D=0.5
IFRM 65
Power dissipation
TC=25°C
TC=90°C
Ptot 115
65
W
Operating and storage temperature Tj , Tstg -55... +175 °C
Soldering temperature
1.6mm(0.063 in.) from case for 10s
TS 255 °C