IDT71016S15PHG
IC SRAM 1MBIT 15NS 44TSOP
product image
IDT71016S15PHG Picture
SeekIC No. : 003556463 Detail
IDT71016S15PHG: IC SRAM 1MBIT 15NS 44TSOP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IDT71016S15PHG
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Series: - Manufacturer: IDT, Integrated Device Technology Inc
Format - Memory: RAM Memory Type: SRAM - Asynchronous
Memory Size: 1M (64K x 16) Speed: 15ns
THD plus Noise : 1.5 %, 0.4 % Interface: Parallel
Voltage - Supply: 4.5 V ~ 5.5 V Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Package / Case: 44-TSOP (0.400", 10.16mm Width) Supplier Device Package: 44-TSOP II
Description
Series: -
Voltage - Supply: 4.5 V ~ 5.5 V
Packaging: Tube
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Format - Memory: RAM
Interface: Parallel
Memory Type: SRAM - Asynchronous
Memory Size: 1M (64K x 16)
Package / Case: 44-TSOP (0.400", 10.16mm Width)
Supplier Device Package: 44-TSOP II
Manufacturer: IDT, Integrated Device Technology Inc
Speed: 15ns
Parameters:
Technical/Catalog InformationIDT71016S15PHG
VendorIDT, Integrated Device Technology Inc
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Memory TypeSRAM
Memory Size1M (64K x 16)
Speed15ns
InterfaceParallel
Package / Case44-TSOP II
PackagingTube
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V