IDT71016S20PHI8
IC SRAM 1MBIT 20NS 44TSOP
product image
IDT71016S20PHI8 Picture
SeekIC No. : 003555287 Detail
IDT71016S20PHI8: IC SRAM 1MBIT 20NS 44TSOP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IDT71016S20PHI8
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: - Manufacturer: IDT, Integrated Device Technology Inc
Format - Memory: RAM Memory Type: SRAM - Asynchronous
Memory Size: 1M (64K x 16) Speed: 20ns
Interface: Parallel Voltage - Supply: 4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C Package / Case: 44-TSOP (0.400", 10.16mm Width)
Supplier Device Package: 44-TSOP II Package / Case : DMP-16
Description
Series: -
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Voltage - Supply: 4.5 V ~ 5.5 V
Packaging: Tape & Reel (TR)
Format - Memory: RAM
Interface: Parallel
Memory Type: SRAM - Asynchronous
Memory Size: 1M (64K x 16)
Package / Case: 44-TSOP (0.400", 10.16mm Width)
Supplier Device Package: 44-TSOP II
Manufacturer: IDT, Integrated Device Technology Inc
Speed: 20ns
Parameters:
Technical/Catalog InformationIDT71016S20PHI8
VendorIDT, Integrated Device Technology Inc
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Memory TypeSRAM
Memory Size1M (64K x 16)
Speed20ns
InterfaceParallel
Package / Case44-TSOP II
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V