IDT7130LA55J8
IC SRAM 8KBIT 55NS 52PLCC
product image
IDT7130LA55J8 Picture
SeekIC No. : 003548387 Detail
IDT7130LA55J8: IC SRAM 8KBIT 55NS 52PLCC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IDT7130LA55J8
Quick Details
Series: - Output Power : 90 mW
Manufacturer: IDT, Integrated Device Technology Inc Format - Memory: RAM
Memory Type: SRAM - Dual Port, Asynchronous Memory Size: 8K (1K x 8)
Speed: 55ns Interface: Parallel
Voltage - Supply: 4.5 V ~ 5.5 V Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Package / Case: 52-LCC (J-Lead) Supplier Device Package: 52-PLCC (19x19)
Description
Series: -
Packaging: Tape & Reel (TR)Alternate Packaging
Voltage - Supply: 4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Memory Size: 8K (1K x 8)
Format - Memory: RAM
Interface: Parallel
Speed: 55ns
Manufacturer: IDT, Integrated Device Technology Inc
Memory Type: SRAM - Dual Port, Asynchronous
Package / Case: 52-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package: 52-PLCC (19x19)
Parameters:
Technical/Catalog InformationIDT7130LA55J8
VendorIDT, Integrated Device Technology Inc
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Memory Size8K (1K x 8)
Speed55ns
InterfaceParallel
Package / Case52-PLCC
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V