IDT7130LA55PDGI
IC SRAM 8KBIT 55NS 48DIP
product image
IDT7130LA55PDGI Picture
SeekIC No. : 003548314 Detail
IDT7130LA55PDGI: IC SRAM 8KBIT 55NS 48DIP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IDT7130LA55PDGI
Quick Details
Series: - Manufacturer: IDT, Integrated Device Technology Inc
Format - Memory: RAM Memory Type: SRAM - Dual Port, Asynchronous
Memory Size: 8K (1K x 8) Speed: 55ns
THD plus Noise : 1.5 %, 0.4 % Interface: Parallel
Voltage - Supply: 4.5 V ~ 5.5 V Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Package / Case: 48-DIP (0.600", 15.24mm) Supplier Device Package: 48-PDIP
Description
Series: -
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Voltage - Supply: 4.5 V ~ 5.5 V
Packaging: Tube
Memory Size: 8K (1K x 8)
Format - Memory: RAM
Interface: Parallel
Speed: 55ns
Manufacturer: IDT, Integrated Device Technology Inc
Memory Type: SRAM - Dual Port, Asynchronous
Package / Case: 48-DIP (0.600", 15.24mm)
Supplier Device Package: 48-PDIP
Parameters:
Technical/Catalog InformationIDT7130LA55PDGI
VendorIDT, Integrated Device Technology Inc
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Memory Size8K (1K x 8)
Speed55ns
InterfaceParallel
Package / Case48-DIP
PackagingTube
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V