IDT7132SA55C
IC SRAM 16KBIT 55NS 48DIP
product image
IDT7132SA55C Picture
SeekIC No. : 003553315 Detail
IDT7132SA55C: IC SRAM 16KBIT 55NS 48DIP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IDT7132SA55C
  • Qty
  • 0~40
Quick Details
Series: - Manufacturer: IDT, Integrated Device Technology Inc
Format - Memory: RAM Memory Type: SRAM - Dual Port, Asynchronous
Memory Size: 16K (2K x 8) THD plus Noise : 1.5 %, 0.4 %
Speed: 55ns Interface: Parallel
Voltage - Supply: 4.5 V ~ 5.5 V Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Package / Case: 48-DIP (0.600", 15.24mm) Supplier Device Package: 48-SIDE BRAZED
Description
Series: -
Voltage - Supply: 4.5 V ~ 5.5 V
Packaging: Tube
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Memory Size: 16K (2K x 8)
Format - Memory: RAM
Interface: Parallel
Speed: 55ns
Manufacturer: IDT, Integrated Device Technology Inc
Memory Type: SRAM - Dual Port, Asynchronous
Package / Case: 48-DIP (0.600", 15.24mm)
Supplier Device Package: 48-SIDE BRAZED
Parameters:
Technical/Catalog InformationIDT7132SA55C
VendorIDT, Integrated Device Technology Inc
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Memory Size16K (2K x 8)
Speed55ns
InterfaceParallel
Package / Case48-DIP
PackagingTube
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V