IDT71P71604S300BQ8
IC SRAM 18MBIT 300MHZ 165FBGA
product image
IDT71P71604S300BQ8 Picture
SeekIC No. : 003549663 Detail
IDT71P71604S300BQ8: IC SRAM 18MBIT 300MHZ 165FBGA
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IDT71P71604S300BQ8
Quick Details
Series: - Manufacturer: IDT, Integrated Device Technology Inc
Format - Memory: RAM Memory Type: SRAM - Synchronous, DDR II
Memory Size: 18M (512K x 36) Speed: 300MHz
Interface: Parallel Voltage - Supply: 1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C Package / Case: 165-TBGA
Supplier Device Package: 165-CABGA (13x15) Package / Case : DMP-16
Description
Series: -
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Packaging: Tape & Reel (TR)
Format - Memory: RAM
Interface: Parallel
Voltage - Supply: 1.7 V ~ 1.9 V
Manufacturer: IDT, Integrated Device Technology Inc
Memory Size: 18M (512K x 36)
Memory Type: SRAM - Synchronous, DDR II
Speed: 300MHz
Package / Case: 165-TBGA
Supplier Device Package: 165-CABGA (13x15)
Parameters:
Technical/Catalog InformationIDT71P71604S300BQ8
VendorIDT, Integrated Device Technology Inc
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Memory TypeSRAM - Synchronous, DDR2
Memory Size18M (512K x 36)
Speed300MHz
InterfaceParallel
Package / Case165-FBGA
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V