IDT7200L35TP
IC MEM FIFO 256X9 35NS 28-PDIP
product image
IDT7200L35TP Picture
SeekIC No. : 003541840 Detail
IDT7200L35TP: IC MEM FIFO 256X9 35NS 28-PDIP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IDT7200L35TP
Quick Details
Series: 7200 Manufacturer: IDT, Integrated Device Technology Inc
Function: Asynchronous Memory Size: 2.3K (256 x 9)
Data Rate: 22.2MHz Access Time: 35ns
Low Level Output Current : 20 mA Voltage - Supply: 4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C Mounting Type: Through Hole
Package / Case: 28-DIP (0.300", 7.62mm) Supplier Device Package: 28-PDIP
Description
Function: Asynchronous
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Mounting Type: Through Hole
Packaging: Tube
Voltage - Supply: 4.5 V ~ 5.5 V
Series: 7200
Manufacturer: IDT, Integrated Device Technology Inc
Supplier Device Package: 28-PDIP
Data Rate: 22.2MHz
Access Time: 35ns
Package / Case: 28-DIP (0.300", 7.62mm)
Memory Size: 2.3K (256 x 9)
Parameters:
Technical/Catalog InformationIDT7200L35TP
VendorIDT, Integrated Device Technology Inc
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Memory Size2.3kb (256 x 9)
FunctionAsynchronous
Package / Case28-DIP (300 mil)
PackagingTube
Data Rate-
Mounting TypeThrough Hole
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V