IDT7204L50J
IC FIFO 4KX9 50NS 32PLCC
product image
IDT7204L50J Picture
SeekIC No. : 003540144 Detail
IDT7204L50J: IC FIFO 4KX9 50NS 32PLCC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IDT7204L50J
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Series: 7200 Manufacturer: IDT, Integrated Device Technology Inc
Function: Asynchronous Memory Size: 36K (4K x 9)
Data Rate: 15MHz Access Time: 50ns
Low Level Output Current : 20 mA Voltage - Supply: 4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 32-LCC (J-Lead) Supplier Device Package: 32-PLCC (13.97x11.43)
Description
Function: Asynchronous
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Packaging: Tube
Voltage - Supply: 4.5 V ~ 5.5 V
Mounting Type: Surface Mount
Series: 7200
Manufacturer: IDT, Integrated Device Technology Inc
Data Rate: 15MHz
Access Time: 50ns
Package / Case: 32-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package: 32-PLCC (13.97x11.43)
Memory Size: 36K (4K x 9)
Pinout
  Connection Diagram
Description
The absolute maximum ratings of the IDT7204L50J can be summarized as:(1)terminal voltage with respect to GND:0.5 to +7.0 V;(2)operating temperature: 0 to +70 °C;(3)temperature under bias:55 to +125 °C;(4)storage temperature:55 to +125 °C;(5)DC Output Current: 50 mA.
The electrical characteristics of the IDT7204L50J can be summarized as:(1)Input Leakage Current (Any Input): -1 to +1 uA;(2)Output Leakage Current: 10 to 10 uA;(3)Output Logic "1" Voltage IOH = 2mA: 2.4 V;(4)Output Logic "0" Voltage IOL = 8mA: 0.4 V;(5)Active Power Supply Current: 120 mA. If you want to know more information about it, please download the datasheet in www.seekic.com or www.chinaicmart.com .