IDT72V293L7-5PF
IC FIFO SYNC II 3.3V 80-TQFP
product image
IDT72V293L7-5PF Picture
SeekIC No. : 003540589 Detail
IDT72V293L7-5PF: IC FIFO SYNC II 3.3V 80-TQFP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IDT72V293L7-5PF
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Series: 72V Manufacturer: IDT, Integrated Device Technology Inc
Function: Synchronous Memory Size: 1.1M (65K x 18)
Data Rate: 166MHz Access Time: 5ns
Voltage - Supply: 3.15 V ~ 3.45 V Operating Supply Voltage : 5 V
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 80-LQFP Supplier Device Package: 80-TQFP (14x14)
Description
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Function: Synchronous
Mounting Type: Surface Mount
Data Rate: 166MHz
Voltage - Supply: 3.15 V ~ 3.45 V
Package / Case: 80-LQFP
Packaging: Tray
Memory Size: 1.1M (65K x 18)
Manufacturer: IDT, Integrated Device Technology Inc
Series: 72V
Access Time: 5ns
Supplier Device Package: 80-TQFP (14x14)
Parameters:
Technical/Catalog InformationIDT72V293L7-5PF
VendorIDT, Integrated Device Technology Inc
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Memory Size1.1Mb (65536 x 18)
FunctionSynchronous
Package / Case80-TQFP
PackagingTray
Data Rate166MHz
Mounting TypeSurface Mount
Access Time5ns
Drawing Number*
Lead Free StatusContains Lead
RoHS StatusRoHS Non-Compliant
Other Names IDT72V293L7 5PF