IDT72V70200
product image
IDT72V70200 Picture
SeekIC No. : 004372666 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IDT72V70200
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features of the IDT72V70200 are:(1)512 x 512 channel non-blocking switching at 2.048 Mb/s; (2)Per-channel variable or constant throughput delay; (3)Automatic identification of ST-BUS?/GCI interfaces; (4)Accept 16 serial data streams of 2.048 Mb/s; (5)Automatic frame offset delay measurement; (6)Per-stream frame delay offset programming; (7)Per-channel high impedance output control; (8)Per-channel Processor Mode; (9)Control interface compatible to Intel/Motorola CPUs; (10)Connection memory block programming; (11)IEEE-1149.1 (JTAG) Test Port; (12)Available in 84-pin Plastic Leaded Chip Carrier (PLCC),100-pin Ball Grid Array (BGA), 100-pin Plastic Quad Flatpack (PQFP) and 100-pin Thin Quad Flatpack (TQFP); (13)3.3V Power Supply; (14)Operating Temperature Range -40 °C to +85 °C.
The absolute maximum ratings of the IDT72V70200 can be summarized as:(1)Supply Voltage :-0.3 ~5.0 V; (2)Voltage on Digital Inputs: GND -0.3 ~5.5 V; (3)Current at Digital Outputs :20 mA; (4)Storage Temperature: -65 ~+125 °C; (5)Package Power Dissapation :1W.If you want to know more information such as the electrical AC characteristics about the BCR108S-E6327,please download the datasheet in www.seekdatasheet.com .