IDT72V70200PF
IC DGTL SW 512X512 3.3V 100-TQFP
product image
IDT72V70200PF Picture
SeekIC No. : 003546417 Detail
IDT72V70200PF: IC DGTL SW 512X512 3.3V 100-TQFP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IDT72V70200PF
  • Qty
  • 0~90
Quick Details
Series: 72V Manufacturer: IDT, Integrated Device Technology Inc
Type: Multiplexer Circuit: 1 x 16:16
Independent Circuits: 1 Current - Output High, Low: -
Voltage Supply Source: Single Supply Voltage - Supply: 3 V ~ 3.6 V
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case : PDIP-16 W Package / Case: 100-LQFP
Supplier Device Package: 100-TQFP (14x14)
Description
Independent Circuits: 1
Voltage Supply Source: Single Supply
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Mounting Type: Surface Mount
Type: Multiplexer
Current - Output High, Low: -
Voltage - Supply: 3 V ~ 3.6 V
Packaging: Tray
Manufacturer: IDT, Integrated Device Technology Inc
Series: 72V
Circuit: 1 x 16:16
Package / Case: 100-LQFP
Description
The absolute maximum ratings of the IDT72V70200PF can be summarized as:(1)Supply Voltage: -0.3 to +5.0 V;(2)Voltage on Digital Inputs: GND-0.3 to 5.5 V;(3)Current at Digital Outputs: 20 mA;(4)Storage Temperature: -65 to +125 °C;(5)Package Power Dissapation: 1 W. If you want to know more information such as the electrical characteristics about the IDT72V70200PF, please download the datasheet in www.seekic.com or www.chinaicmart.com.