IDT72V82L20PA8
IC FIFO ASYNCH 1KX9 56TSSOP
product image
IDT72V82L20PA8 Picture
SeekIC No. : 003542289 Detail
IDT72V82L20PA8: IC FIFO ASYNCH 1KX9 56TSSOP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IDT72V82L20PA8
Quick Details
Series: 72V Manufacturer: IDT, Integrated Device Technology Inc
Logic Family : 74F Function: Asynchronous
Memory Size: 9K (1K x 9) Data Rate: 33MHz
Access Time: 20ns Voltage - Supply: 3 V ~ 3.6 V
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 56-TFSOP (0.240", 6.10mm Width) Supplier Device Package: 56-TSSOP
Description
Function: Asynchronous
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Mounting Type: Surface Mount
Manufacturer: IDT, Integrated Device Technology Inc
Memory Size: 9K (1K x 9)
Series: 72V
Voltage - Supply: 3 V ~ 3.6 V
Package / Case: 56-TFSOP (0.240", 6.10mm Width)
Supplier Device Package: 56-TSSOP
Access Time: 20ns
Packaging: Tape & Reel (TR)
Data Rate: 33MHz
Parameters:
Technical/Catalog InformationIDT72V82L20PA8
VendorIDT, Integrated Device Technology Inc
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Memory Size9.2kb (1k x 9)
FunctionAsynchronous
Package / Case56-TSSOP
PackagingTape & Reel (TR)
Data Rate33MHz
Mounting TypeSurface Mount
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V