IDT72V83L15PA8
IC ASYNCH FIFO 1024X18 56TSSOP
product image
IDT72V83L15PA8 Picture
SeekIC No. : 003541769 Detail
IDT72V83L15PA8: IC ASYNCH FIFO 1024X18 56TSSOP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IDT72V83L15PA8
Quick Details
Series: 72V Manufacturer: IDT, Integrated Device Technology Inc
Logic Family : 74F Function: Asynchronous
Memory Size: 18.4K (1K x 18) Data Rate: 40MHz
Access Time: 15ns Voltage - Supply: 3 V ~ 3.6 V
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 56-TFSOP (0.240", 6.10mm Width) Supplier Device Package: 56-TSSOP
Description
Function: Asynchronous
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Mounting Type: Surface Mount
Data Rate: 40MHz
Manufacturer: IDT, Integrated Device Technology Inc
Access Time: 15ns
Series: 72V
Voltage - Supply: 3 V ~ 3.6 V
Package / Case: 56-TFSOP (0.240", 6.10mm Width)