IDT72V83L20PA
IC ASYNCH FIFO 1024X18 56TSSOP
product image
IDT72V83L20PA Picture
SeekIC No. : 003542172 Detail
IDT72V83L20PA: IC ASYNCH FIFO 1024X18 56TSSOP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IDT72V83L20PA
  • Qty
  • 0~34
Quick Details
Series: 72V Manufacturer: IDT, Integrated Device Technology Inc
Function: Asynchronous Memory Size: 18.4K (1K x 18)
Data Rate: 33MHz Access Time: 20ns
Low Level Output Current : 20 mA Voltage - Supply: 3 V ~ 3.6 V
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 56-TFSOP (0.240", 6.10mm Width) Supplier Device Package: 56-TSSOP
Description
Function: Asynchronous
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Packaging: Tube
Mounting Type: Surface Mount
Manufacturer: IDT, Integrated Device Technology Inc
Series: 72V
Voltage - Supply: 3 V ~ 3.6 V
Package / Case: 56-TFSOP (0.240", 6.10mm Width)
Supplier Device Package: 56-TSSOP
Access Time: 20ns
Memory Size: 18.4K (1K x 18)
Data Rate: 33MHz
Parameters:
Technical/Catalog InformationIDT72V83L20PA
VendorIDT, Integrated Device Technology Inc
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Memory Size18.4kb (1024 x 18)
FunctionAsynchronous
Package / Case56-TSSOP
PackagingTube
Data Rate33MHz
Mounting TypeSurface Mount
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V