IDT74FCT88915TT70PY
IC PLL CLK GENERATOR 28-SSOP
product image
IDT74FCT88915TT70PY Picture
SeekIC No. : 003479361 Detail
IDT74FCT88915TT70PY: IC PLL CLK GENERATOR 28-SSOP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IDT74FCT88915TT70PY
  • Qty
  • 0~94
Quick Details
Series: 74FCT Manufacturer: IDT, Integrated Device Technology Inc
Type: Fanout Distribution, Multiplexer, Zero Delay Buffer PLL: Yes with Bypass
Input: LVTTL Output: LVCMOS, LVTTL
Number of Circuits: 1 Ratio - Input:Output: 2:8
Differential - Input:Output: No/No Frequency - Max: 70MHz
Divider/Multiplier: Yes/Yes Package / Case : HTSSOP-20
Voltage - Supply: 4.75 V ~ 5.25 V Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Mounting Type: Surface Mount Package / Case: 28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package: 28-SSOP
Description
Number of Circuits: 1
Differential - Input:Output: No/No
Mounting Type: Surface Mount
Packaging: Tube
Divider/Multiplier: Yes/Yes
PLL: Yes with Bypass
Input: LVTTL
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Ratio - Input:Output: 2:8
Package / Case: 28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Output: LVCMOS, LVTTL
Manufacturer: IDT, Integrated Device Technology Inc
Voltage - Supply: 4.75 V ~ 5.25 V
Type: Fanout Distribution, Multiplexer, Zero Delay Buffer
Frequency - Max: 70MHz