IH5009-5012
product image
IH5009-5012 Picture
SeekIC No. : 004373672 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IH5009-5012
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
• Switches Analog Signals Up to 20 Volts Peak-to-Peak
• Each Channel Complete - Interfaces with Most
   Integrated Logic
• Switching Speeds Less Than 0.5us
• ID(OFF) Less Than 500pA Typical at 70
• Effective rDS(ON) - 5 to 50
• Commercial and Military Temperature Range
   Operation
Specifications
Positive Analog Signal Voltage . . . . . . . . . . . . . . . . . .  . . . . . . . 30V
Negative Analog Signal Voltage . . . . . . . . . . . . . . . . . .. . . . . . .-15V
Diode Current . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ... . . .10mA
Power Dissipation (Note) . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  . . 500mW
Description
Each package contains up to four channels of analog gating and is designed to eliminate the need for an external driver. The odd numbered devices of IH5009-5012 are designed to be driven directly from TTL open collector logic (15 volts) while the even numbered devices are driven directly from low level TTL logic (5 volts). Each channel of IH5009-5012 simulates a SPDT switch. SPST switch action is obtained by leaving the diode cathode unconnected; for SPDT action, the cathode should be grounded (0V). The parts are intended for high performance multiplexing and commutating usage. A logic "0" turns the channel ON and a logic "1" turns the channel OFF.