IKW75N60T
IGBT Transistors LOW LOSS DuoPack 600V 75A
product image
IKW75N60T Picture
SeekIC No. : 00143324 Detail
IKW75N60T: IGBT Transistors LOW LOSS DuoPack 600V 75A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IKW75N60T
Mfg:
Infineon Technologies
Quick Details
Configuration : Single Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 600 V
Collector-Emitter Saturation Voltage : 1.9 V Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V
Continuous Collector Current at 25 C : 80 A Gate-Emitter Leakage Current : 100 nA
Power Dissipation : 428 W Maximum Operating Temperature : + 150 C
Package / Case : TO-247-3 Packaging : Tube
Description
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 600 V
Gate-Emitter Leakage Current : 100 nA
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Configuration : Single
Continuous Collector Current at 25 C : 80 A
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V
Collector-Emitter Saturation Voltage : 1.9 V
Package / Case : TO-247-3
Power Dissipation : 428 W
Features:
• Very low VCE(sat) 1.5 V (typ.)
• Maximum Junction Temperature 175 °C
• Short circuit withstand time – 5s
• Positive temperature coefficient in VCE(sat)
• very tight parameter distribution
• high ruggedness, temperature stable behaviour
• very high switching speed
• Low EMI
• Very soft, fast recovery anti-parallel EmCon HE diode
• Qualified according to JEDEC1) for target applications
• Pb-free lead plating; RoHS compliant
• Complete product spectrum and PSpice Models : http://www.infineon.com/igbt/
Application
• Frequency Converters
• Uninterrupted Power Supply
Specifications
Parameter Symbol Value Unit
Collector-emitter voltage VCE 600 V
DC collector current, limited by Tjmax
TC = 25°C
TC = 100°C
IC 802)
75
A
Pulsed collector current, tp limited by Tjmax ICpul s 225
Turn off safe operating area (VCE 600V, Tj 175°C) - 225
Diode forward current, limited by Tjmax
TC = 25°C
TC = 100°C
IF 802)
75
Diode pulsed current, tp limited by Tjmax IFpul s 225
Gate-emitter voltage VGE ±20 V
Short circuit withstand time2)
VGE = 15V, VCC 400V, Tj 150°C
tSC 5 s
Power dissipation TC = 25°C Pt o t 428 W
Operating junction temperature Tj -40...+175
Storage temperature Ts tg -55...+175
Solder temperature
wavesoldering, 1.6 mm (0.063 in.) from case for 10s