IN74HC10
Features: • Outputs Directly Interface to CMOS, NMOS, and TTL• Operating Voltage Range: 2.0 to 6.0 V• Low Input Current: 1.0 µA• High Noise Immunity Characteristic of CMOS DevicesPinoutSpecifications Symbol Parameter Value Unit VCC DC Supply Volt...
product image
IN74HC10 Picture
SeekIC No. : 004374966 Detail
IN74HC10: Features: • Outputs Directly Interface to CMOS, NMOS, and TTL• Operating Voltage Range: 2.0 to 6.0 V• Low Input Current: 1.0 µA• High Noise Immunity Characteristic of C...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IN74HC10
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
• Outputs Directly Interface to CMOS, NMOS, and TTL
• Operating Voltage Range: 2.0 to 6.0 V
• Low Input Current: 1.0 µA
• High Noise Immunity Characteristic of CMOS Devices
Pinout
  Connection Diagram
Specifications
Symbol
Parameter
Value
Unit
VCC DC Supply Voltage (Referenced to GND)
-0.5 to +7.0
V
VIN DC Input Voltage (Referenced to GND)
-1.5 to VCC +1.5
V
VOUT DC Output Voltage (Referenced to GND)
-0.5 to VCC +0.5
IIN DC Input Current, per Pin
±20
mA
IOUT DC Output Current, per Pin
±25
mA
ICC DC Supply Current, VCC and GND Pins
±50
PD Power Dissipation in Still Air, Plastic DIP+
SOIC Package+
750
mW
Tstg Storage Temperature
-65 to +150
TL Lead Temperature, 1 mm from Case for 10
Seconds
(Plastic DIP or SOIC Package)
260
*Maximum Ratings are those values beyond which damage to the device may occur. Functional operation should be restricted to the Recommended Operating Conditions. +Derating - Plastic DIP: - 10 mW/ from 65° to 125 SOIC Package: : - 7 mW/ from 65° to 125