IN74HC10A
Features: • Outputs Directly Interface to CMOS, NMOS, and TTL• Operating Voltage Range: 2.0 to 6.0 V• Low Input Current: 1.0 A• High Noise Immunity Characteristic of CMOS DevicesPinoutSpecifications Symbol Parameter Value Unit VCC DC Supply Voltage (Referenced...
product image
IN74HC10A Picture
SeekIC No. : 004374969 Detail
IN74HC10A: Features: • Outputs Directly Interface to CMOS, NMOS, and TTL• Operating Voltage Range: 2.0 to 6.0 V• Low Input Current: 1.0 A• High Noise Immunity Characteristic of CMOS Dev...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IN74HC10A
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
• Outputs Directly Interface to CMOS, NMOS, and TTL
• Operating Voltage Range: 2.0 to 6.0 V
• Low Input Current: 1.0 A
• High Noise Immunity Characteristic of CMOS Devices
Pinout
  Connection Diagram
Specifications
Symbol
Parameter
Value Unit
VCC DC Supply Voltage (Referenced to GND) -0.5 to +7.0 V
VIN DC Input Voltage (Referenced to GND) -1.5 to VCC +1.5 V
VOUT DC Output Voltage (Referenced to GND) -0.5 to VCC +0.5 V
IIN DC Input Current, per Pin ±20 mA
IOUT DC Output Sink/Source Current, per Pin ±25 mA
ICC DC Supply Current, VCC and GND Pins ±50 mA
PD Power Dissipation in Still Air, Plastic DIP+
SOIC Package+
750
mW
Tstg Storage Temperature -65 to +150 °C
TL Lead Temperature, 1 mm from Case for 10
Seconds
(Plastic DIP or SOIC Package)
260 °C
*Maximum Ratings are those values beyond which damage to the device may occur.
  Functional operation should be restricted to the Recommended Operating Conditions.
  +Derating - Plastic DIP: - 10 mW/°C from 65° to 125°C
                     SOIC Package: : - 7 mW/°C from 65° to 125°C