IPB100N06S3-03
MOSFET OptiMOS-T2 PWR TRANS 55V 100A
product image
IPB100N06S3-03 Picture
SeekIC No. : 00161029 Detail
IPB100N06S3-03: MOSFET OptiMOS-T2 PWR TRANS 55V 100A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IPB100N06S3-03
Mfg:
Infineon Technologies
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 55 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 100 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 3 m Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : TO-263 Packaging : Reel
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Continuous Drain Current : 100 A
Drain-Source Breakdown Voltage : 55 V
Package / Case : TO-263
Resistance Drain-Source RDS (on) : 3 m Ohms
Features:
• N-channel - Enhancement mode
• Automotive AEC Q101 qualified
• MSL1 up to 260 peak reflow
• 175 operating temperature
• Green package (lead free)
• Ultra low Rds(on)
• 100% Avalanche tested
• ESD Class 3 (HBM EIA/JESD22-A114-B
Specifications
Parameter Symbol Conditions Value Unit
Continuous drain current1) ID T C=25, VGS=10 V 100 A
T C=100 ,
VGS=10 V2)
100
Pulsed drain current2) ID,pulse TC=25 400
Avalanche energy, single pulse3) EAS ID=50 A 690 mJ
Drain gate voltage2) VDG   55 V
Gate source voltage4) VGS   ±20 V
Power dissipation Ptot TC=25 300 W
Operating and storage temperature Tj, Tstg   -55 ... +175
IEC climatic category; DIN IEC 68-1     55/175/56
Parameters:
Technical/Catalog InformationIPB100N06S3-03
VendorInfineon Technologies
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeSurface Mount
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C100A
Rds On (Max) @ Id, Vgs3 mOhm @ 80A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 21620pF @ 25V
Power - Max300W
PackagingTape & Reel (TR)
Gate Charge (Qg) @ Vgs480nC @ 10V