IPB100N06S3L-03
MOSFET TRANS MOSFET N-CH 55V 100A
product image
IPB100N06S3L-03 Picture
SeekIC No. : 00162694 Detail
IPB100N06S3L-03: MOSFET TRANS MOSFET N-CH 55V 100A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IPB100N06S3L-03
Mfg:
Infineon Technologies
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 55 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 16 V Continuous Drain Current : 100 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 2.7 m Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : TO-263 Packaging : Reel
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Continuous Drain Current : 100 A
Drain-Source Breakdown Voltage : 55 V
Package / Case : TO-263
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 16 V
Resistance Drain-Source RDS (on) : 2.7 m Ohms
Features:
• N-channel - Logic Level - Enhancement mode
• Automotive AEC Q101 qualified
• MSL1 up to 260 peak reflow
• 175°C operating temperature
• Green package (lead free)
• Ultra low Rds(on)
• 100% Avalanche tested
• ESD Class 3 (HBM) EIA/JESD22-A114-B
Specifications
Parameter
Symbol
Conditions
Value
Unit
Continuous drain current1)
I D
T C=25 , VGS=10 V
100
A
T C=100 ,
VGS=10 V2)
100
Pulsed drain current2)
I D,pulse
T C=25
400
Avalanche energy, single pulse3)
EAS
I D=50A
690
mJ
 Drain gate voltage2)
 VDG
 55
 V
Gate source voltage4)
VGS
±16
V
Power dissipation
Ptot
T C=25
300
W
Operating and storage temperature
T j, T stg
 IEC climatic category; DIN IEC 68-1
Parameters:
Technical/Catalog InformationIPB100N06S3L-03
VendorInfineon Technologies
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeSurface Mount
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C100A
Rds On (Max) @ Id, Vgs2.7 mOhm @ 80A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 26240pF @ 25V
Power - Max300W
PackagingTape & Reel (TR)
Gate Charge (Qg) @ Vgs550nC @ 10V