IPB100N08S2-07
MOSFET OptiMOS PWR TRANST 75V 100A
product image
IPB100N08S2-07 Picture
SeekIC No. : 00156436 Detail
IPB100N08S2-07: MOSFET OptiMOS PWR TRANST 75V 100A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IPB100N08S2-07
Mfg:
Infineon Technologies
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 75 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 100 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 7.1 m Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : TO-263 Packaging : Reel
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Continuous Drain Current : 100 A
Drain-Source Breakdown Voltage : 75 V
Package / Case : TO-263
Resistance Drain-Source RDS (on) : 7.1 m Ohms
Features:
• N-channel - Enhancement mode
• Automotive AEC Q101 qualified
• MSL1 up to 260°C peak reflow
• 175°C operating temperature
• Green package (lead free)
• Ultra low Rds(on)
• 100% Avalanche tested
Specifications
Parameter
Symbol
Conditions
Value
Unit
Continuous drain current
ID
TC=25, VGS=10V
100
A
TC=100,VGS=10V
94
Pulsed drain current
IDP
TC=25
400
Avalanche energy, single pulse
EAS
I D=12 A
810
mJ
Gate source voltage
VGS
±20
V
Power dissipation
Ptot
TC=25
300
W
Operating and storage temperature
Tj,Tstg
IEC climatic category; DIN IEC 68-1
Parameters:
Technical/Catalog InformationIPB100N08S2-07
VendorInfineon Technologies
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeSurface Mount
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)75V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C100A
Rds On (Max) @ Id, Vgs6.8 mOhm @ 80A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 4700pF @ 25V
Power - Max300W
PackagingTape & Reel (TR)
Gate Charge (Qg) @ Vgs200nC @ 10V